CESTA DO HISTORIE – 24.10.2023

image_print

Den, kdy jsme poznali nově zrekonstruovanou historickou budovu Národního muzea, začal již v autobuse náš bývalý pan ředitel Jan Štěpánek vyprávěním o památkách a historii Prahy. Vyjeli jsme společně s pátými třídami.

Současné expedice Národního muzea vás zavedou do rozmanitých koutů světa téměř na všech kontinentech, kde jsme se seznámili s nejnovějšími přírodovědeckými a archeologickými objevy výzkumníků.

Nová expozice Národního muzea, vypráví příběh české moderní historie od první světové války až po vstup České republiky do Evropské unie.

Zázraky evoluce · ‎Okna do pravěku · ‎Momenty dějin · ‎Dějiny 20. století

Děti si prohlédly i přírodovědeckou expozici s názvem Zázraky evoluce. Vypráví na ploše 2 000 m2 poutavé příběhy evoluce a představuje svět zvířat tak, jak ho z muzeí běžně neznáte – bez polic a regálů. Po náročném restaurování je k vidění také jeden ze symbolů Národního muzea – kostra plejtváka myšoka, která společně s 1 500 dalšími exponáty vytváří jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic. Zvířata jsou zde představena v jejich přirozeném prostředí a pohybu, jedinečné a vzácné exponáty doplňují zbrusu nové modely zvířat včetně žraloka bílého, plejtváka malého nebo největšího modelu krakatice obrovské na světě, který má na délku 17 metrů.

Součástí expozice jsou i interaktivní prvky, které bezpochyby zaujmou děti i dospělé. Například díky dřevěným destičkám s barevnými komiksově laděnými zvířecími postavičkami se zábavnou formou dozvíte i málo známé informace o jednotlivých zvířecích druzích. Vystaveny byly i předměty, na které si mohly samy sáhnout.

Děti viděly vzácnou nejstarší suchozemskou rostlinu světa , která pochází z doby před čtyřmi sty třiceti miliony let. Poznaly i jedny z nejstarších známých plazů – třeba druhohorní mořské mosasaury a podívaly se do očí zatím našemu jedinému českému dinosaurovi nebo děsivě vyhlížejícímu šavlozubému tygrovi. Zjistily, že naše území bylo svědky sopečné činnosti a vzniku různých jezer i močálů. V samotném závěru expozice nás pak uvítal mamut s malým mamuťátkem v životní velikosti a prohlédli jsme si originální kostru srstnatého nosorožce.

Samotná tvorba modelů byla také zcela jedinečnou záležitostí. Na jejich tvorbě se podílel pan Dr. Jan Sovák, přední český paleoartista přezdívaný „novodobý Burian“. Tento přední český umělec dlouhá léta žil a pracoval v Kanadě a spolupracoval s desítkami muzeí po celém světě a ilustroval nespočet knih s paleontologickou tématikou. Jednou z nich byla i kniha Jurský park od Michaela Crichtona a spoupracoval i se Stevenem Spielbergem na filmu Jurský park.

Celkem expozice nabízí k vidění asi 2000 exponátů. . Expozice dále nabízí širokou škálu minerálů a zkamenělin. Asi největším lákadlem jsou však zcela nové modely pravěkých zvířat v životní velikosti, to se našim dětem líbilo nejvíce.

Pan Štěpánek také přiblížil dětem historii a význam Václavského náměstí se sochou sv. Václava. Potom jsme se všichni odebrali na oběd. Nakonec to, co děti znaly pouze z obrázků, poznaly na vlastní oči, totiž Pražský hrad nad řekou Vltavou. Naše hlavní město patří k nejkrásnějším městům na světě. To si určitě děti uvědomí v dospělosti na cestách po jiných zemích.

Prošli jsme také Palácem Lucerna, což je kulturní památka.

Diskuze je uzavřena.
Školní rok
Nejnovější aktuality
Kontakty školy
  • Základní škola Sokolov, Křižíkova 1916, 356 01 Sokolov
  • +420 352 626 955
  • info@zs8so.cz
Open 7 days INFO
Our Young Pre classroom is for ages. This age group is working
BELL SCHEDULE

Copyright © 2024 DriveSpace. All Rights Reserved & Design DriveSpace.