Není právo jako právo a svoboda jako svoboda

image_print

„Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.“ — John Stuart Mill

Co je Listina základních práv a svobod už díky občanské výchově víme. Ale skutečně to dobře chápeme? Často se slovem právo ohrazujeme, často slovem svoboda plýtváme. Ale víme skutečně, na co všechno máme právo, co je naopak povinnost a jak se v tom všem skutečně orientovat? V tom nám pomohl preventivní program policie. Tým policistek nám vysvětlil, na co všechno máme skutečně právo a taky co je skutečný rasismus, xenofobie a antisemitismus, jak tyto pojmy rozlišovat a neplýtvat s nimi. „To je rasismus!“, vykřikuje kdekdo a přitom ani netuší, že to tak být nemůže, protože ani neví, že není odlišné rasy. My už víme, kdy tyto pojmy použít a jak, že policie je tu od toho, aby nám pomáhala a chránila nás. A to vždycky dělá. A když se někdo neumí chovat, porušuje zákony a předpisy, nemůže očekávat, že mu za to ještě druzí poděkují. Diví se pak, že tam jeho svoboda končí, když ohrožuje práva ostatních. Jak se chovat, za co jsme zodpovědní, kde naše práva a svoboda končí a další otázky nám pomohl tento program pochopit. Demokracie totiž není anarchie, což si musíme stále připomínat.

Diskuze je uzavřena.
Školní rok
Nejnovější aktuality
Kontakty školy
  • Základní škola Sokolov, Křižíkova 1916, 356 01 Sokolov
  • +420 352 626 955
  • info@zs8so.cz
Open 7 days INFO
Our Young Pre classroom is for ages. This age group is working
BELL SCHEDULE

Copyright © 2024 DriveSpace. All Rights Reserved & Design DriveSpace.